Elektromotor s brzdou – jak funguje a v čem spočívá jeho podstata?

Elektromotory nám v mnoha směrech usnadňují fungování. Své opodstatnění nacházejí tak v našich domácnostech, tak v průmyslu. Mají za sebou dlouhodobý vývoj a jejich konstrukce a výkon se neustále zlepšují. Elektromotory lze rozdělit do několika kategorií, přičemž nejčastěji se dělí podle způsobu fungování. Na základě režimů se dělí na motorické, generátorické a ty, které mají i režim brzdy. A právě elektromotor s brzdou nachází své široké uplatnění. Víte, v čem spočívá jeho podstata?

Elektromotory s brzdou a princip jejich fungování

Elektromotor s brzdou pro těžké stroje
Funkce elektromotoru s brzdou

Brzda v elektromotoru představuje speciální zařízení, které mění rychlost. Slouží zejména k zastavení, případně k fixaci pohonu. Hlavní podstata brzdy v elektromotoru spočívá v tom, že v případě potřeby zpomalují nebo úplně zastavují pohyb, a to díky elektromagnetické síle. Jejich vznik se pojí hlavně s jejich umísťováním ve vlacích nebo v tramvajích, díky čemuž usnadňují jejich chod. Jedná se o brzdu, která má stejnosměrný elektromagnet, který je napojen k stejnosměrnými napětí nebo jednofázovým, případně vícefázovým střídavým napětím, které má k dispozici i vražen usměrňovač. Brzda u elektromotoru nachází své uplatnění hlavně v dopravních prostředcích, jako například tramvaje, trolejbusy nebo lokomotivy. Kromě toho je však možné brzdit například i dopravníkové pásy, různé výtahy či jiná zařízení, které se zaměřují na zvedání. Jedná se o zařízení, které potřebují při určité rychlosti motoru snižovat svou rychlost a právě elektromotor, který má brzdu k dispozici je na to jako stvořený. Jedná se také o zařízení, které jsou poháněny elektrickou energií.

Výběr elektromotoru s brzdou

Vybrat elektromotor je sice delší proces, kdy se však člověk plně soustředí, vybere si opravdu správně. Někteří se rozumí i takovýmto zařízením, jiní jsou zase úplní laici. A právě v případě, pokud člověk přesně neví jaký elektromotor potřebuje a není v dané oblasti orientovaní, doporučujeme využít služeb prodejců, kteří vám rádi odpovídají všechny otázky a ochotně vám s výběrem vhodného elektromotoru pomohou. Je však dobré, abyste měli před samotným výběrem ujasněno alespoň nějaké otázky, a to například jaký výkon od elektromotoru vyžadujete, v jakém prostředí se bude využívat a do jakého zařízení ho plánujete alokovat. Pokud hledáte co nejvíce informací o této problematice, navštivte https://www.elektro-motor.cz/kategoria-produktu/elektromotory-s-brzdou/, kde najdete všechny potřebné informace a současně i bohatou nabídku elektromotorů pro domácnost i pro průmyslové potřeby.